:  ********

Jednostki OSP

Gmina Działoszyce


OSP Bronocice


OSP Chmielów


OSP Dębiany


OSP Działoszyce


OSP Dzierążnia


OSP Jakubowice


OSP Januszowice


OSP Marianów


OSP Opatkowice


OSP Pierocice


OSP Sancygniów


OSP Sudół


OSP Sypów


OSP Szyszczyce


OSP Świerczyna-lipówka


OSP Teodorów


OSP Wola Knyszyńska

 

Gmina Pińczów


OSP Bogucice

Osp w Bogucicach swoje istnienie notuje od 1924 roku . w 1924 roku dzięki zaangażowaniu ówczesnego proboszcza parafii Bogucice ks. Franciszka Kruszyńskiego oraz innych społeczników działalność rozpoczęła Komenda Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogucicach .Ze względu na brak źródeł pisanych - kroniki - nie można jednoznacznie określić składu ani podać nazwisk osób , które przyczyniły się do powstania drużyny . Na początku lat 30-tych jednostka zakupiła Motopompę Ręczną , która w zaprzęgu konnym służyła przez długie lata do gaszenia pożarów . w roku 1934 jednostka otrzymała pierwszy Sztandar , będący świadectwem dziedzictwa narodowego. Sztandar przetrwał czas wojny i służył do 2011 roku . W latach 50-tych Komendę  przemianowano na Stowarzyszenie OSP i została zarejestrowana w Urzędzie Wojewódzkim . Jednostka przez szereg lat brała czynny udział w akcjach gaśniczych , imprezach kulturalnych i oświatowych , organizowano zabawy ludowe . w latach 60-tych wybudowano nową Remizę Strażacką która stanowiła kompleks budynków wiejskich wraz ze świetlicą wiejską oraz przedszkolem.W latach 70-tych jednostka otrzymała Samochód Gaśniczy marki Star o pojemności 3000 litrów wody . Samochód służył lokalnej społeczności za pośrednictwem OSP Bogucice przez szereg lat. Maszyna z upływem lat zużyła się i trzeba było ją wycofać . w roku 2010 jednostka staraniami ówczesnego Zarządu oraz przy wsparciu finansowym :
-Marszałka Województwa Świętokrzyskiego  - Adama Jarubasa
- Burmistrza Miasta i Gminy  Pińczów - Włodzimierza Baduraka
pozyskała Samochód Marki Ford , który jest obecnie w wyposażeniu jednostki . W 2011 jednostka otrzymała Nowy Sztandar . Głównym sponsorem był Bank Spółdzielczy w Pińczowie . Uroczystość poświęcenia odbyła się 29 Maja w Kościele Parafialnym w Bogucicach przez Księdza Proboszcza Marka Zielonkę . Ambicją i marzeniem Zarządu i druhów i druhen Osp Bogucice jest odbudowanie i przywrócenie naszej jednostce dawnej świetności . Temu celowi podporządkowane są wszystkie prace obecnego Zarządu .Polegają one na ciągłym doposażeniu jednostki w sprzęt ochronny i ratowniczy , remont i modernizacja remizy . W roku 2014 dzięki wsparciu Burmistrza MiG Pińczów  - Włodzimierza Baduraka oraz dzięki mieszkańcom Bogucic , którzy przeznaczyli fundusz sołecki na remont naszej remizy udało się wykonać szereg prac . Dzięki społecznemu zaangażowaniu druhów strażaków został przeprowadzony remont remizy oraz Klubu Strażaka . Zostały wymienione okna , położone płytki , pomieszczenia zostały odgrzybione i pomalowane . Została ułożona kostka przed remizą i utwardzony plac przeznaczony pod parking.Jednym słowem zrobiony został remont , który posłuży kilkanaście lat . Obecnie sukcesywnie we własnym zakresie modernizujemy remizę . Dziękujemy tym , którzy nie szczędząc sił i czasu wspierali nas w czasie tego remontu . Na przestrzeni lat zmieniał się stan osobowy oraz skład zarządu Osp Bogucice . Obecnie jednostka liczy 42 druhów . Bierzemy czynny udział w działaniach bojowych , ratowniczych , zabezpieczamy miejsca wypadków , pomagamy potrzebującym  Czynnie reprezentujemy naszą jednostkę w imprezach kulturalnych oraz zawodach sportowych i strażackich . Reprezentuje nas drużyna Dziewcząt oraz Męska seniorów , która zdobywa miejsca na podium .17 sierpnia 2014 roku jednostka świętowała jubileusz 90-lecia powstania.Jako Zarząd Osp W Bogucicach składamy dziś hołd i podziękowanie : Druhom Założycielom , Wszystkim Prezesom, Naczelnikom oraz Druhnom i Druhom którzy tworzyli 90 letnią historię naszej Jednostki   .Zawsze wierni strażackiemu hasłu : ,,Bogu na chwałę , Ludziom na ratunek ''


Obecny Skład Zarządu :
Prezes- Klasiński Kazimierz
Naczelnik- Mierzwiński Rafał
Zastępca naczelnika - Nowak Bartosz
Sekretarz- Pasternak Tomasz
Skarbnik - Rusak Michał
Kierowca -Gospodarz remizy
1 Kosar Paweł
2 Domagała Łukasz
Skład Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący - Wojciechowski Łukasz
Sekretarz- Wojciechowski Rafał
Członek Piotrowski Piotr


OSP Brzeście


OSP Chruścice

     W województwie kieleckim, powiecie pińczowskim w małej wsi Chruścice w 1926 roku została założona OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA przez mieszkańców tejże wsi na czele z Dyrektorem Szkoły Podstawowej Antonim Bartkowskim . Pierwszym prezesem został Stokowski Jerzy, a naczelnikiem Lichwała Ludwik
   Zarząd OSP pod przewodnictwem Stokowskiego sprawował swoją funkię do czasu wybuchu II Wojny Światowej (tj.do1939r).
Od roku 1940 do roku 1971 funkcje prezesów i naczelników pełnili:
Prezesa: Widliński Stanisław, Irański Stanisław, Chejdys Zygmunt, Polak Włodzimierz
Naczelnika: Chejdys Teofil, Chwaliński Franciszek
   Ostatni z wymienionych na liście pełnili swoje funkcje do roku 17 stycznia 1981 roku, kiedy to na walnym zebraniu został wybrany nowy zarząd OSP:

Prezes: Rak Władysław
Naczelnik: Chwaliński Jan
Sekretarz: Zarzycki Zbigniew
Z-ca naczelnika: Sternak Stanisław
Skarbnik: Sternak Ignacy
Cheuścice strażnica

Od roku 1998 do roku 2001 funkcję prezesa pełnił Zacharz Ryszard natomiast funkcję naczelnika Sternak Stanisław. W 2001 roku prezesem OSP został Chwaliński Piotr, który pełnił swoją funkcję do 2002 roku. Po tragicznej śmierci nowo-wybranego prezesa Chwalińskiego Piotra nowym prezesem został Sternak Marcin.
   Na początku istnienia OSP Chruścice wyposażenie tejże jednostki było bardzo "ciekawe" kilka mundurów, kilka sztuk wideł jak również parę sztuk wiader, ówczesna OSP posiadała również ubogi drewniany wóz strażacki lecz z upływem czasu wyposażenie druhów było coraz lepsze.
Z biegiem lat nasza OSP zaczęła wzbogacać się o nowe budynki i sprzęt przeciwpożarowy np.: w roku 1972 druhowie w czynie społecznym wybudowali budynek remizy, 50% to ich własny wkład natomiast drugie 50% to dotacja państwa. W rok później OSP otrzymała samochód pożarniczy ,,żuk" natomiast trzy lata później został on zamieniony na samochód bojowy marki ,,star 25".
   W 1981 roku został odzyskany i odrestaurowany sztandar z parafii Sędzejowice i ponownie wrócił do OSP okazji jubileuszu 55-cio lecia istnienia straży. Budynek naszej OSP był wielokrotnie przebudowywany i remontowany aby usprawnić jego funkcjonalność oraz warunki socjalno bytowe druhów począwszy od 1983 roku.
   W 2003 roku po zakupie ciężkiego samochodu gaśniczego marki ,,Jelcz" i zamontowaniu systemu selektywnego wywoływania rozpoczęliśmy starania o włączenie naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Po spełnieniu podstawowych wymagań w 2005 roku OSP Chruścice została włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, co umożliwiło traktowanie strażaków z tejże OSP na równi z jednostkami zawodowymi ze względu na posiadany sprzęt techniczny, umiejętności oraz wiedzę druhów z Chruścic. Przykładowo w 2005 roku było 28 wyjazdów a w roku następnym udział w akcjach wzrósł do 37, natomiast 62 wyjazdy jednostka z Chruścic odnotowała w 2007 roku.
   Bardzo ciekawie zaczął się pierwszy kwartał 2008 roku, Prezes OSP Chruścice zanotował 26 wyjazdów do pożarów traw i innych zagrożeń. W czerwcu 2006 roku w OSP Chruścice odbyły się obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Straży Pożarnej w tejże miejscowości jak również został odznaczony sztandar złotym medalem za 80 lat istnienia w służbie przeciw pożarowej .W tych doniosłych uroczystościach uczestniczyły ważne osobistości z życia publicznego jak również druhowie z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy wsi Chruścice. Na walnym zebraniu zarząd OSP w związku z zakupem lekkiego samochodu pożarniczego podjął uchwałę o rozbudowie istniejącego garażu na większy i bardziej funkcjonalny.
   Jesienią 2006 roku dokonano zakupu tegoż samochodu, jednostka cały czas rozbudowuje się i pozyskuje nowy sprzęt przeciwpożarowy oraz ratownictwa techniczno-medycznego osób i mienia pomocnych podczas usuwania skutków różnorakich zagrożeń.

   Jesteśmy tam gdzie nas potrzebują, ze strażackim pozdrowieniem druhowie OSP.


OSP Kopernia


OSP Kowala


OSP Kozubów


OSP Krzyżanowice


OSP Marzęcin


OSP Młodzawy Duże


OSP Pińczów


OSP Podłęże


OSP Skowronno Dolne


OSP Skowronno Górne

 


OSP Stara Zagość

 

wieś Stara Zagość położona jest w połudnowej części gminy Pi}cyw

 

 

 

 


OSP Uników


OSP Winiary


OSP Włochy

Gmina Złota


/ rok założenia 1974 / :
Prezes – Stefan Dynia
Naczelnik (V-ce Prezes ) – Mariusz Kucięba
Skarbnik - Tadeusz Stefanek
Sekretarz - Stanisław Soja
Gospodarz - Rafał Berowski


/ rok założenia 1920 / :
Prezes – Adam Wypych
Wiceprezes – Mariusz Morton
Naczelnik (V-ce Prezes ) – Łukasz Kurczyna
Skarbnik - Jerzy Sokołowski
Sekretarz - Tomasz Okopień
Gospodarz - Krzysztof Domagała


/ rok założenia 1965 / :
Prezes – Grzegorz Włodarski
Naczelnik (V-ce Prezes ) – Henryk Walczak
Skarbnik - Paweł Niedziela
Sekretarz - Grzegorz Soja
Gospodarz - Marian Adamczyk


/ rok założenia 1964 / :
Prezes – Wit Wójcik 

Naczelnik (V-ce Prezes ) – Włodzimierz Dąbek
Skarbnik - Leszek Wójcik
Sekretarz - Lucjan Adamczyk
Gospodarz - Andrzej Machynia


 rok założenia 1978 / :

Prezes                              –  Wojciech Tarka

Wiceprezes                      

Naczelnik (V-ce Prezes ) –  Roman Cabaj

z-ca Naczelnika                -  Arak Kamil

Skarbnik                           -

Sekretarz                            Radosław Walocha

Gospodarz                         -  Tadeusz Kozłowski


  / rok założenia1960 / :

Prezes                              –  Mirosław Krawczyk

Wiceprezes                      –  Paweł Zacharz

Naczelnik (V-ce Prezes ) –  Henryk Wąsik

Z-ca Naczelnika                -  Rafał Nowak

Skarbnik                           -  Tadeusz Grzywna

Sekretarz                            Stanisław Deszcz

Gospodarz                         -  Grzegorz Ciepliński


/ rok założenia 1922 / : 
Prezes – Ryszard Sobieraj
Wiceprezes – Andrzej Ząbek
Naczelnik (V-ce Prezes ) – Ryszard Górniak
Z-ca Naczelnika - Stanisław Górniak
Skarbnik - Przemysław Zięba
Sekretarz - Jarosław Nowak
Gospodarz - Adam Futrzyński


/ rok założenia 1932 / :
Prezes                              –  Włodzimierz Mlaskawa

Naczelnik (V-ce Prezes ) –  Konrad Zając

Skarbnik                           -  Stanisław Wójcik

Sekretarz                            Kazimierz Przeniosło

Gospodarz                         -  Kazimierz Kordosz 


Prezes – Piotr Wójcik 
Naczelnik (V-ce Prezes ) – Stanisław Kłos
Z-ca Naczelnika - Robert Kulik 
Skarbnik - Tadeusz Swat
Sekretarz - Marcin Górniak
Gospodarz - Krzysztof Wójcik


Rok założenia : 1932

Posiadane samochody : Jelcz GCBA
                                       Lublin 3
Kierowca : Maciej Pieczonka
Kierowcy rezerwowi : Jerzy Dziura, Piotr Kawiński, Michał Musiał, Wiesław Pieczonka

Strażnica murowana :   na parterze 2 stanowiska na samochody
                                      na piętrze świetlica o pow. 160 m2

Zarząd : 
Prezes                              –  Wiesław Pieczonka
Wiceprezes                      –  Adrian Gajda
Naczelnik (V-ce Prezes ) –  Artur Oziębłowski
Z-ca Naczelnika               -  Paweł Kumor
Skarbnik                           -  Paweł Remion
Sekretarz                           -  Michał Musiał
Gospodarz                         -  Ryszard Nowak

Komisja Rewizyjna :
Przewodniczący                - Jerzy Dziura
Członek                             - Jan Stojek
Członek                             - Paweł Nowak

Pozostali członkowie :
1. Bębenek Piotr
2. Białoń Łukasz
3. Binkowski Maciej
4. Bochenek Henryk
5. Bochenek Jan
6. Bochenek Wojciech
7. Borowiec Jarosław
8. Borowiec Mateusz
9. Borzęcki Jerzy
10. Dynia Adam
11. Dynia Grzegorz
12. Dynia Józef
13. Dynia Łukasz
14. Dynia Sławomir
15. Dynia Stanisław
16. Dzieniowski Stanisław
17. Grzywna Bartosz
18. Kałudzki Maciej
19. Kałudzki Piotr
20. Kawiński Piotr
21. Krzak Henryk
22. Kukla Antoni
23. Kukla Mateusz
24. Kukla Piotr
25. Kumor Mateusz
26. Łuczyński Adam
27. Łuczyński Damian
28. Łuczyński Wiesław
29. Makieła Henryk
30. Niemiec Łukasz
31. Oziębłowski Adrian
32. Oziębłowski Rafał
33. Pieczonka Maciej
34. Remion Henryk
35. Robak Rafał
36. Sieradzki Krystian
37. Stojek Piotr
38. Szczęśniak Damian
39. Walocha Ireneusz
40. Warzecha Radosław

Członkowie Honorowi :
1. Nowak Ryszard
2. Nowak Zygmunt
3. Nowocień Zygmunt
4. Oleksiak Włodzimierz
5. Oziębłowski Janusz

Członkowie wspierający :
1. Cham Ryszard
2. Paździor Ryszard
3. Skwarczek Urszula

Przy OSP Złota istnieje żeńska i męska drużyna pożarnicza oraz MDP dziewcząt i chłopców.

HISTORIA OSP ZŁOTA

             Rok 1932. Wieś Złota, jak wiele innych wsi powiatu pińczowskiego to chaty drewniane i kryte słomą. We wsiach tych bardzo często wybuchały pożary. Miejscowe społeczeństwo Złotej postanowiło temu przeciwdziałać zakładając Ochotniczą Straż Pożarną. Wydzierżawiono grunta chłopskie pod polowania na okres 6 lat właścicielowi majątku wsi Złota Panu Bronisławowi Wesołowskiemu za sumę 8000 złotych. Mieszkańcy wsi Złota upoważnili swojego Pana, aby w ramach tej sumy zakupił sprzęt przeciwpożarowy i wybudował szopę na przechowywanie zakupionego sprzętu. Pan Wesołowski nie wykazał dużo uczciwości, gdyż zakupiony sprzęt nie przekroczył kwoty 2000 złotych. Była to sikawka ręczna, 15 metrów bieżących węża tłocznego, 4 bosaki, 2 pochodnie i dwa beczkowozy drewniane przerobione ze starych dworskich wozów. Rozpoczęto również budowę szopy o wymiarach 4m na 4m. Mieszkańcy wsi nie wyrazili jednak zgody na budowę tak małej szopy, w związku z czym Pan Wesołowski przystąpił do budowy szopy o wymiarach 4m na 7m. na placu wspólnoty wiejskiej. Powstała szopa drewniana, obita deskami, bez podłogi, kryta papą. Wysokość szopy nie przekroczyła 1,5 metra. Posiadanie skromnego sprzętu przeciwpożarowego zmobilizowało miejscowe społeczeństwo do zorganizowania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Na czele tej społecznej inicjatywy stanął miejscowy Kierownik szkoły Pan Mikołaj Półtorak. Pierwszy oddział straży liczył 20 ludzi. Funkcję Naczelnika powierzono p. Cichemu – pracownikowi Urzędu Gminy. Zastępcą Naczelnika został Franciszek Salamon a gospodarzem Aleksy Wołoszyn.
            W miesiącu listopadzie 1932 roku powołano nowy Zarząd w skład którego weszli:
1. Andrzej Wesołowski  - Prezes
2. Mikołaj Półtorak        - Naczelnik
3. Wojciech Sobieraj      - Zastępca Naczelnika
4. Tomasz Cukier           - Skarbnik
5. Wawrzyniec Sawera  - Gospodarz
Z chwilą powołania nowego Zarządu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotej zaczęła przejawiać dużą aktywność i sukcesywnie się rozwijała.
           W czasie okupacji hitlerowskiej mundury strażackie służyły za parawan działalności konspiracyjnej.
           W okresie bardzo trudnym dla narodu polskiego tj. w czasie II wojny światowej w Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotej rodzi się inicjatywa budowy nowej remizy strażackiej, gdyż wybudowana przez Pana Wesołowskiego szopa nie odpowiadała już potrzebom i wymaganiom jednostki i wsi. Zebrano materiał na budowę , który jednak w całości został zabrany w 1944 roku przez wojska hitlerowskie na budowę drugiej linii frontu, która przebiegała przez wieś Złota.
           Wojska okupacyjne zniosły zarządy Ochotniczych Straży Pożarnych, działali tylko Komendanci wybierani przez strażaków. W okresie okupacji funkcję Naczelnika pełnił Jan Kalafarski – działacz społeczny, oddany idei Ochotniczej Straży Pożarnej.
            Styczeń roku 1947 – szopa, w której mieścił się sprzęt strażacki uległa rozwaleniu. Postanowiono sprzedać materiał ze zniszczonej szopy w drodze przetargu i uzyskano wartość równą 5 kwintali żyta. W celu zabezpieczenia sprzętu strażackiego postanowiono wybudować barak o wymiarach 10m na 7m. W tym czasie Walne Zgromadzenie powołało do życia nowy Zarząd jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotej w skład którego weszli Mikołaj Półtorak jako Prezes oraz Władysław Podraza jako Naczelnik. Pozostali członkowie to Wawrzyniec Sawera, Jan Tracz, Jan Kalafarski i Mieczysław Ćwik, którzy byli  jednocześnie inicjatorami zorganizowania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w 1932 roku. Po wyborze nowego Zarządu jednostka zaczęła się dynamicznie rozwijać. 
              W 1948 roku zakupiono motopompę M400 oraz dużo innego sprzętu. Dzięki niemu w organizowanych zawodach powiatowych jednostka ze Złotej kilkakrotnie zdobywała I miejsce, a w 1957 roku zdobyła II miejsce w eliminacjach wojewódzkich.
           Od 1958 roku czyniono starania o pozyskanie działki pod budowę Domu Strażaka, który służyłby zarówno jednostce OSP jak również zaspakajałby potrzeby środowiska. W tym okresie dużo inicjatywy wykazał p. Jan Adamczyk zamieszkały w Niegosławicach, który pełnił funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotej.
           Urzeczywistnieniem rozpoczęcia i zakończenia budowy Domu Strażaka był trafny wybór nowego, energicznego składu Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz osób z nimi współpracujących.
 W skład Zarządu weszli:
1. Stanisław Musiał             - Prezes
2. Władysław Podraza         - Naczelnik
3. Jan Kalafarski                  - Zastępca Naczelnika
4. Henryk Bochniak             - Zastępca Naczelnika
5. Józef Sroka                      - Sekretarz
6. Mieczysław Ćwik            - Skarbnik
7. Zygmunt Nowak              - Gospodarz
 Komisję Rewizyjną tworzyli :
1. Bolesław Kabat     - Przewodniczący
2. Piotr Wajda           - Członek
3. Bolesław Szumiał  - Członek
            Do budowy Domu Strażaka  przystąpiono we wrześniu 1967 roku. Kosztorys na budynek o wymiarach 20m na 11m wraz z ogrodzeniem opiewał na kwotę 1.100 tysięcy złotych. Aby zgromadzić niezbędne na ten cel fundusze  opodatkowali się wszyscy mieszkańcy gromady . Społeczeństwo Złotej w ramach czynu społecznego wniosło wkład w wysokości 620 tysięcy złotych. Pozostałe 480 tysięcy otrzymano z Powiatowej Rady Narodowej w Pińczowie.  Roboty prowadzone były w czynie społecznym. Tempo budowy było imponujące i w dniu 24 listopada 1968 roku budynek został oddany do użytku dla jednostki OSP i społeczeństwa. W trakcie uroczystego otwarcia Domu Strażaka w tym dniu zebrano kwotę ponad 35 tysięcy złotych. Lista ofiarodawców była bardzo długa i wynosiła prawie 350 pozycji. Były to przede wszystkim osoby prywatne nie tylko ze Złotej ale z terenu całej gminy, poza tym zaproszone na otwarcie, zaprzyjaźnione jednostki OSP, oraz gminne i powiatowe spółdzielnie i zakłady pracy.
              W tym czasie czynnymi członkami straży byli : Stefan Możdżeń, Stanisław Ćwik, Józef Kłos, Wojciech Zaręba, Tadeusz Wieczorek, Edward Trocki, Henryk Sobieraj, Henryk Stojek, Józef Krzak, Stefan Krzak, Jan Jałocha, Józef Walocha, Henryk Bochniak, Józef Sobieraj, Stanisław Remion, Stanisław Szczęśniak, Wiesław Łuczyński, Henryk Natoński, Stanisław Sawera, Henryk Wieczorek, Jan Wójcik, Tadeusz Przyłudzki,, Edward Sakwa, Janusz Oziębłowski, Jan Oleksiak, Ryszard Węgrzynowicz, Ryszard Nowak.
              Duży wkład pracy społecznej i organizacyjnej przy budowie strażnicy i pozyskaniu wozu bojowego włożył były przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej Stanisław Musiał.
               W dniu 3 czerwca 1973 roku dokonano uroczystego wręczenia sztandaru, który miejscowe społeczeństwo przekazało jednostce jako symbol godności i zaufania dla Ochotniczej Straży Pożarnej.
                Lata następne to okres trudnej działalności profilaktycznej oraz dążeń do pomnażania majątku jednostki.
                 Rok 1980 – wybór nowego Zarządu w składzie: Prezes Włodzimierz Oleksiak, Naczelnik Ryszard Nowak, Sekretarz Adam Wołoszyn, Gospodarz Edward Tarka. Przy wsparciu władz wojewódzkich i powiatowych wysłużony samochód bojowy pozyskany w 1968 roku zostaje skasowany a jednostka otrzymuje samochód z Komendy Powiatowej PSP. Kupiono także motopompę oraz potrzebny sprzęt do likwidacji klęsk żywiołowych. Zarząd widząc potrzebę odmłodzenia szeregów OSP rozpoczął pracę z młodzieżą, czego efektem było powstanie młodzieżowych drużyn pożarniczych ( chłopców i dziewcząt).
               Rok 1982 – zakupiono i zamontowano ogrodzenie wokół remizy oraz doprowadzono wodę do budynku.
               W 1995 roku powołano do życia Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy i w dniu 6 kwietnia tego roku dzięki staraniom ówczesnego Zarządu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotej jako jedna z pierwszych weszła w szeregi tego „Systemu”. W jego ramach funkcjonuje po dzień dzisiejszy.                    
                Rok 2001 – strażacy ze Złotej aktywnie uczestniczą w likwidacji skutków powodzi na obszarze powiatu sandomierskiego. W tym roku przy pomocy oddziału wojewódzkiego Związku OSP w Kielcach pozyskano i skarosowano samochód pożarniczy „Lublin 3”. W jego wyposażeniu pomógł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz PZU w Pińczowie. Z kolei Komenda Wojewódzka PSP przekazała jednostce „Stara 266” pozyskanego z jednostki wojskowej. Pojazd ten do dnia dzisiejszego wykorzystywany jest w okresie zimowym do odśnieżania dróg na terenie Gminy Złota.
               Rok………-  jednostka otrzymuje ciężki samochód pożarniczy „Jelcz”, na którym kilka lat później zostaje zamontowane działko wodne.
               19 maja 2002 roku podczas obchodów Jubileuszu 70lecia jednostka otrzymuje nowy sztandar ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Pińczowie. Jego poświęcenia dokonuje ksiądz dziekan Janusz Ciszek.
               Następne lata to systematyczne działania na rzecz poprawy zdolności bojowej jednostki poprzez uzupełnienia sprzętu, wyposażenia i umundurowania  oraz szkolenia członków jednostki. Są również sukcesy w organizowanych corocznie gminnych zawodach sportowo-pożarniczych oraz zawodach powiatowych. Jednostka prowadzi systematyczną pracę z młodzieżą, współpracuje ze szkołami, aktywnie uczestniczy w uroczystościach świeckich i kościelnych oraz prowadzi działania na rzecz lokalnej społeczności.
               Obecnie jednostka OSP w Złotej posiada sprzęt, umundurowanie i wyposażenie na poziomie niezbędnym go funkcjonowania w ramach KSRG a ilość i wyszkolenie członków oraz obsada stanowisk kierowców samochodów pożarniczych pozwala na szybkie i sprawne podjęcie akcji ratunkowej praktycznie w każdej chwili nawet przez obsady dwóch samochodów jednocześnie.
              W ostatnich kilku latach rozpoczęto prace związane z gruntownym remontem i modernizacją budynku remizy. Wymieniono okna i drzwi w całym budynku, podwieszono i ocieplono sufit w świetlicy, założono centralne ogrzewanie i dobudowano część socjalną. Prowadzone obecnie dalsze prace  modernizacyjne spowodują, że budynek remizy postawiony staraniem mieszkańców blisko 45 lat temu zyska nowy wizerunek, będzie znacznie bardziej funkcjonalny i będzie mógł zaspokajać stale rosnące potrzeby zarówno strażaków jak i całego społeczeństwa Złotej.


Prezes – Włodzimierz Grzęda
Naczelnik (V-ce Prezes ) – Dariusz Kucięba
Skarbnik - Dariusz Judasz
Sekretarz - Janusz Kwiecień
Gospodarz - Władysław Sakwa

 

 

Gmina Kije


OSP Czechów


OSP Gartatowice


OSP Kije


OSP Kliszów


OSP Rębów


OSP Samostrzałów


OSP Stawiany


 OSP Umianowice


OSP Włoszczowice

 

Gmina Michałów

Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Michałowie

Skład Zarządu Gminnego i Komisji Rewizyjnej:

ZARZĄD:
1.Prezes – Mirosław Walasek
2.Wiceprezes – Zbigniew Szymańskie
3.Wiceprezes – Marcin Dubiel
4.Komendant – Zbigniew Kierkowski
5.Zastępca Komendanta – Włodzimierz Bartocha
6.Sekretarz – Urszula Węgrzynowicz
7.Skarbnik – Robert Purtak
8.Członkowie:
- Władysław Matyjas
- Dariusz Żuber
- Rafał Kędzierski
- Henryk Cebula
- Jacek Stanek
- Sylwester Sowa
- Zbigniew Wilk
- Łukasz Mazur
- Jacek Woźniak
- Łech Baran
- Stanisław Ciesielski
- Stanisław Zimoląg
- Zdzisław Młyńczak
- Józef Pasek
- Roman Kot
- Bartłomiej Zawora
- Józef Konofal
- Jerzy Dzierżak
- Tadeusz Oleksy
- Piotr Wojniak

KOMISJA REWIZYJNA:

1.Przewodniczący – Zdzisław Toboła
2.Wiceprzewodniczący – Jacenty Kordyl
3.Sekretarz – Tadeusz Zyguła
4.Członkowie:
- Marian Felis
- Zbigniew Gręda


Rok założenia: 1919

Zarząd:

1. Prezes - Roman Kot
2. Naczelnik - Bartłomiej Zawora
3. Sekretarz - Jacek Młyńczak
4. Skarbnik - Sławomir Sobczyk
5. Gospodarz - Józef Pasternak

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Józef Stawiarski
2. Wiceprzewodniczący - Jerzy Kita
3. Sekretarz - Marcin Pasternak

Pozostali członkowie OSP Góry:

1. Adam Ciszek
2. Paweł Gwiżdż
3. Jacek Toboła
4. Józef Pasternak
5. Michał Kwiecień
6. Maciej Świetlik
7. Paweł Kula
8. Wojciech Gładysz
9. Lucjan Luty
10. Maciej Luty
11. Michał Toboła
12. Ryszard Duda
13. Józef Kwiecień
14. Stanisław Wójcik
15. Jacek Młyńczak

Członkowie honorowi:

1. Józef Świetlik


Rok założenia: 1922

Posiadany samochód: Jelcz 004

Zarząd:

1. Prezes - Zdzisław Toboła
2. Naczelnik - Sławomir Nocuń
3. Zastępca naczelnika - Przemysław Schab
4. Skarbnik - Grzegorz Błaszczyk
5. Sekretarz - Władysław Matyjas
6. Członek - Mateusz Lniany
7. Gospodarz - Mariusz Matyjas

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Łukasz Adamus
2. Wiceprzewodniczący - Zbigniew Motyka
3. Członek - Łukasz Bębenek

Pozostali czlonkowie OSP Michałów:

1. Kamil Wleciał
2. Mateusz Lniany
3. Przemysław Schab
4. Stanisław Biały
5. Stanisław Koziara
6. Mirosław Walasek
7. Mariusz Matyjas
8. Janusz Bandura
9. Łukasz Bębenek
10. Waldemar Bajor
11. Krzysztof Szymański
12. Sylwester Kucybała
13. Jarosław Wleciał
14. Grzegorz Błaszczyk
15. Łukasz Adamus
16. Zbigniew Motyka


Kobieca Drużyna Pożarnicza:

1. Henryka Gietka-Bębenek
2. Halina Głombińska
3. Katarzyna Bandura
4. Dorota Purtak
5. Paulina Jaros
6. Jadwiga Lniana
7. Monika Strączek
8. Agnieszka Socha
9. Halina Biały
10. Marta Tyburczyk
11. Barbara Cebula

Członkowie wspierający:

1. Julian Stanek
2. Mieczysław Paw
3. Stanisław Dygoń
4. Stanisław Sroka
5. Tadeusz Bębenek
6. Stanisław Szymański
7. Mieczysław Gręda


Rok założenia: 1925

Posiadany samochód: Star (rok prod. 2005)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarząd:

1. Prezes - Piotr Wojniak
2. Naczelnik - Włodzimierz Bartocha
3. Zastępca Naczelnika - Jacenty Kordyl
4. Wiceprezes - Bogusław Karbowniczek
5. Sekretarz - Grzegorz Cichoński
6. Skarbnik - Przemysław Szostak
7. Gospodarz - Piotr Kordyl

Komisja Rewizyjna

1. Przewodniczący - Janusz Grudzień
2. Wiceprzewodniczący - Damian Wleciał
3. Sekretarz - Marian Żuber

Pozostali członkowie OSP Pawłowice

1. Piotr Hanas
2. Paweł Hanas
3. Jarosław Cichoński
4. Janusz Głombiński
5. Zbigniew Kierkowski
6. Janusz Grudzień
7. Andrzej Kierkowski
8. Paweł Mrożek
9. Dawid Wilczura

Kobieca Drużyna Pożarnicza:

1. Justyna Wleciał
2. Paulina Koziara
3. Monika Karbowniczek
4. Karolina Kierkowska
5. Katarzyna Kierkowska
6. Agnieszka Kierkowska
7. Sylwia Sikora
8. Iwona Sikora
9. Kamila Karbowniczek
10. Ewelina Pawłowska

Członkowie honorowi:

1. Tadeusz Zyguła

Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowicach została założona przez mieszkańców Pawłowic w okresie międzywojennym. Zarejestrowana została 25 listopada 1925 r. (Data ustalona na podstawie wpisów do "Księgi Pamiątkowej").
Oto nazwiska założycieli i funkcje przez nich pełnione:
1. Bartocha Tomasz - prezes
2. Laskowski Józef - naczelnik
3. Mrozik Jan - sekretarz
4. Koziara Władysław - skarbnik
5. Rogala Jan - Z-ca naczelnika
6. Zyguła Leon - gospodarz
7. Kierkowski Józef - członek
8. Rogala Józef - człone
9. Karbowniczek Józef s. Jana - członek
10. Laskowski Stefan - członek
11. Koziara Franciszek - W-ce prezes
12. Gajda Wicenty - członek
13. Gajda Jan - członek
14. Rogala Stefan - członek
15. Zyguła Paweł - członek
16. Kierkowski Antoni - członek
17. Nowak Piotr - członek

W okresie mięzywojennym po śmierci Bartochy Tomasza prezesem został Koziara Franciszek. Przez krótki okres prezesem był także Ptak Andrzej.

Naczelnikami byli w kolejności: Laskowski Józef, Ptak Jacek, poza tym skład Zarządu nie ulegał istotnym zmianom.

Wspólnym wysiłkiem strażaków i społeczności wsi Pawłowice na placu o pow. 0,21 ha zakupionym ze składek od P. Jana Mrozika wybudowano w latach 1930 - 1931 remizę. Remiza została wybudowana z kamienia z jednym pomieszczeniem. Służyła nie tylko strażakom, ale i miejscowej ludności aż do 1965 roku.

W roku 1947 w nowej sytuacji politycznej odnowiono rejestracje OSP Pawłowice, a skład osobowy przedstawiał się następująco (wg wyciagu z archiwum Zarządu Powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej) Józef Laskowski, Antoni Kierkowski, Stefan Laskowski, Władysław Koziara, Paweł Zyguła, Jan Rogala, Jan Kierkowski, Jan Bartocha, Józef Karbowniczek s. Jana, Mieczysław Nowal, Józef Rogala, Jan Gajda, Jan Polak, Józef Kordyl, Leon Zyguła, Wincenty Gajda, Antoni Zawiślak.
Prezesami byli: Kierkowski Antoni, Chojnacki Władysław, Polak Jan, Szostak Antoni i Zyguła Tadeusz (do chwili obecnej).
Naczelnicy – Kierkowski Jan, Zyguła Tadeusz, Wilczura Stanisław, Bartocha Włodzimierz (do chwili obecnej).

Ważniejszych wydarzeń w historii OSP Pawłowice:
- 1927 r. - zakup sikawki ręcznej, węży ssawnych i tłoczonych, drabiny, bosaków i tłymic,
Sikawkę po rekonstrukcji możemy oglądać w izbie pamięci.
- 1947 r. - zakupiono motopompę „Leopolia” oraz ufundowano sztandar dla jednostki. Aktu poświęcenia dokonał Ks. Zawadzki Wojciech proboszcz parafii Michałów. Motopompie nadano imię Józefa od matki chrzestnej żony ówczesnego naczelnika. Była to jednocześnie kierowniczka szkoły podstawowej w Pawłowicach. Ufundowany sztandar służy jednostce do dnia dzisiejszego.
- 1965 r. - zakończenie budowy nowej remizy, którą określono „Domem Strażaka”. Z obiektu tego korzysta się do dnia dzisiejszego. Budynek został wybudowany z funduszy PZU, Komendy Powiatowej Straży Pożarniczej w Pińczowie i czynem społecznym członków OSP i mieszkańców Pawłowic. Patronat na tą budową objął Komendant Powiatowy P. Mieczysław Szelest. Było uroczyste otwarcie, przy udziale ówczesnych władz i wpisy do księgi pamiątkowej.
- 1975 r. - ochody 50 lecia OSP.
- 2005 r. - odbyły się uroczytości związne z obchodami 80 lecia OSP w Pawłowicach.

Jednostka chlubi się tym że nieprzerwanie od 1962 r. jest jednostką typu „S” i posiadała przez ten okres „Chevrolet'a” , „Dodge'a”, „Stara”, „Jelcza” a od 2005 r. samochód „Star-Man”.
Jako jednostka typu „S” uczestniczyła prawie we wszystkich akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy i większości na terenie powiatu. Gasili pożary masowe na wsiach i pożary Zakładów Pracy. Wiele potu wylali nasi druhowie przy gaszeniu pożarów lasów w naszym powiecie i poza nim. Nieśli pomoc ludziom podczas powodzi jakie często nawiedzały nasz rejon.

Osobny rozdział OSP to zawody i szkolenia pożarnicze. Największe sukcesy w tej dyscyplinie odnosili w latach 70 i 80- tych ubiegłego stulecia.
Wygrywali zawody wojewódzkie, powiatowe i gminne po wielokroć. Osiągane sukcesy to przede wszystkim: praca z młodzieżą, szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz upór i ambicja.
Finaliści konkursu na szczeblu wojewódzkim to:
- Michał Kordyl – kilka krotnie
- Damian Wleciał
- Piotr Kopczyński
- Darek Kordyl
- Ewelina Kordyl
- Agnieszka Kierkowska
- Katarzyna Kierkowska

Przy OSP istnieją żeńska i męska drużyna pożarnicza której dowódcą jest Ewelina Kordyl, oraz męskie i żeńskie drużyny młodzieżowe. Dowódcą męskiej jest Grzegorz Hanas a żeńskiej Justyna Wleciał.
W OSP Pawłowice jest zrzeszonych:
- 21 - członków czynnych
- 2 - członków wspierajączych
- 2 - członków honorowych
- 8 - członków żeńskich
- 16 – członków MDF
Od roku 2001 jednostka jest właczona do krajowego systemy ratowniczo-gaśniczego.


Rok założenia: 1925

Posiadany samochód: Żuk, Jelcz GCBA 6/32

Zarząd:

1. Prezes - Marcin Dubiel
2. Sekretarz - Magdalena Mitręga
3. Skarbnik - Marcin Bania
4. Wiceprezes - Łukasz Mazur
5. Naczelnik - Zbigniew Wilk
6. Zastępca naczelnika - Marcin Kania
7. Gospodarz - Kamil Mazuchowski

Komisja Rewizyjna

1. Przewodniczący - Andżelika Ciesielska
2. Sekretarz - Marian Felis
3. Członek - Stanisław Fendrych


Rok założenia: 1926

Zarząd:

1. Prezes - Jacek Woźniak
2. Naczelnik - Konrad Baran
3. Wiceprezes - Stanisław Nowak
4. Zastępca naczelnika - Lech Baran
5. Sekretarz - Adrian Genzels
6. Skarbnik - Józef (Sławomir) Biały
7. Gospodarz - Krzysztof Węgrzynowicz

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Stanisław Ciesielski
2. Sekretarz - Stanisław Wojtasik
3. Członek - Andrzej Węgrzynowicz


Rok założenia: 1964

Zarząd:

1. Prezes - Józef (Robert) Konofal
2. Naczelnik - Jerzy Dzierżak
3. Zastępca naczelnika - Zbigniew Bielecki
4. Wiceprezes - Paweł Szmit
5. Skarbnik - Janusz Kierkowski
6. Gospodarz - Marian Domagała
7. Sekretarz - Dominik Mazur

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Tadeusz Oleksy
2. Wiceprzewodniczacy - Jacek Domagała
3. Sekretarz - Jarosław Biały


Rok założenia: 1927

Posiadany samochód: Żuk A06 (rok prod. 1985 )

Zarząd:

1. Prezes - Stanisław Zimoląg
2. Naczelnik - Radosław Jonczyk
3. Wiceprezes - Marian Bochenek
4. Z-ca naczelnika - Grzegorz Groniecki
5. Sekretarz - Kazimierz Mrozik
6. Skarbnik - Władysław Janusek
7. Gospodarz - Józef Pasek

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Stanisław Deka
2. Sekretarz - Jan Janusek
3. Członek - Stanisław Kosiński


Rok założenia: 1948

Zarząd:

1. Prezes - Alita Żuber
2. Naczelnik - Rafał Kędzierski
3. Zastępca naczelnika - Edward Srączkiewicz
4. Wiceprezes - Robert Purtak
5. Sekretarz - Katarzyna Gruszka
6. Skarbnik - Andrzej Pruś
7. Członek - Mirosław Wilk

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Wojciech Żuber
2. Sekretarz - Marzena Gruszka
3. Członek - Michał Dębski

Od wieków straż pożarna zmaga się z żywiołem ognia, a nieodzownym elementem w tej walce jest działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, które wspierają Państwową Straż Pożarną. Do takich jednostek należy OSP w Zagajowie.

Założyciele

Myśl o założeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagajowie narodziła sie pod koniec lat 40-tych ubiegłego stulecia, na co wskazuja liczne podania ustne. Wówczas była to grupa mieszkańców Zagajowa, a wśród nich byli: Mieczysław Gruszka, Roman Strączkiewicz, Stanisław Pawlik, Stefan Lach, Józef Lach, która doprowadziła w 1959 r. do Zebrania Założycielskiego, na którym został przyjety statut OSP oraz wybrano zarząd. Pod wnioskiem o rejestrację straży podpisali się nastepujacy mieszkańcy Zagajowa: Józef Lach, Stanisław Lach, Władysław Gruszka, Władysław Rogóż, Julian Karwat, Józef Dzierżak, Józef Rosik, Stanisław Strączek, Józef Krzych, Stanisław Gołebski, Stanisław Jobczyk, Bogdan Serwatka, Władysław Strączkiewicz, Stanisław Strączkiewicz, Julian Jędrszczyk, Rajmund Kedzierski.

Najstarsi ze strażaków OSP Zagajów
Od lewej: Jan Toboła, Stanisław Młyńczak, Edward Gruszka, Stanisław Strączek, Władysław Gruszka, Władysław Strączkiewicz, Józef Lach, Julian Karwat, Julian Jędrszczyk, Stanisław Strączkiewicz.

Strażnica

Dnia 17 kwietnia 1960 r. został zakupiony plac pod budowę strażnicy za 3200 zł od Stanisława i Marii Modelskich oraz Stanisława i Tekli Safianów. Nieco rok później, bo 23 maja 1961 mieszkańcy wioski Zagajów powołują Komisję Budowy Świetlicy Gromadzkiej i Remizy Strażackiej, w skład tej komisji weszli:

    Wyrozumski Stanisław
    Strączkiewicz Stanisław
    Jędrszczyk Julian
    Rosik Józef
    Jobczyk Władysław
    Karwat Julian
    Gruszka Mieczysław

Nowo powstała grupa miała koordynować działania na rzecz budowy strażnicy. W tym samym roku 1961 zostają wydzierżawione tzw. ,,glinianki" na dziesięć lat, a czynsz dzierżawny miał być przekazany na budowę remizy. 22 lutego 1964 r. zakupiono 100 m3 kamienia budowlanego za sumę 1500 zł ( ?pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży kół od beczkowozu? ) od Tadeusza Mrozika, który jeszcze nie raz zasłużył się dla OSP Zagajów, otóż 10 kwietnia 1965 r. wynajmuje on swój dom mieszkalny wraz z placem na okres trzech lat na tymczasową siedzibę naszej jednostki.

W między czasie członkowie OSP Zagajów bezskutecznie starają się o pozwolenie na budowę. Na Walnym Zebraniu z dnia 13 lutego 1966 roku członkowie naszej jednostki podejmują decyzje o wymianie niszczejącego od paru lat kamienia budowlanego na cegłę lub inne materiały, wymiana ta miała być dokonana z Gromadzką Radą Narodową (ówczesny odpowiednik urzędu gminy).

W 1969 r. wreszcie rozpoczyna się budowa strażnicy, która trwa do 1971 r., od tego właśnie roku mieszkańcy Zagajowa mogą się cieszyć publicznym budynkiem służącym ich potrzebom,a strażacy siedzibą:)

Sprzęt

Samochód strażacki to sprzęt, który nie zajmował miejsca w garażu remizy OSP Zagajów, aż do 8 pażdziernika 2008, kiedy to otrzymaliśmy od jednostki OSP Łaziska Górne, woj. śląskie, samochód strażacki marki Żuk A-15. We wrześniu 2008 roku doszło do porozumienia między gminami Łaziska Górne a gminą Michałów, czego efektem jest właśnie nasz pojazd, przekazany nieodpłatnie dla naszej jednostki OSP. Jesteśmy także wyposażeni w motopompę M 700. Wśród inwetarza można znależć także (oprócz podstawowego wyposażenia), strażackie białe kruki: motopompę M 400 polonia (zakupiona w 1964), syrenę ręczną (nabyta w 1964) i pompę ręczną wraz z kompletem węży.

Osiągnięcia

Na przestrzeni lat OSP Zagajów uczestniczyła w dziesiatkach pożarów. Najbardziej pracowitym rokiem był 1964, kiedy to wyjeżdżaliśmy do pożarów 18-krotnie, w tym 9 razy w lipcu. Wówczas do pożaru wyjeżdzał beczkowóz pociągany przez konia. Najważniejsze sukcesy w sporcie pożarniczym to sukcesy naszych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zarówno dziewcząt jak i chłopców. W 2007 r. drużyny te wygrały zawody powiatowe. W 2008 r. MDP z Zagajowa na Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w Końskich reprezentowana przez dziewczęta i chłopców zajęła odpowiednio 6. i 10. miejsce.

Członkowie

Wciągu 60-letniej historii jednostki OSP Zagajów należało do niej 75 członków. Aktualnie do naszej jednostki należy 32 osoby oraz 18 członków MDP. Pośrod tak wielu członków na uwagę zasługuje postać Juliana Jędrszczyka sprawujacego najwyższe stanowisko w OSP Zagajów ponad 10 lat.

 


Rok założenia: 1960

Zarząd:

1. Prezes - Sylwester Sowa
2. Naczelnik - Jacek Stanek
3. Wiceprezes - Włodzimierz Żuber
4. Sekretarz - Robert Czesak
5. Skarbnik - Zbigniew Gręda
6. Gospodarz - Łukasz Matuszczyk
7. Z-ca naczelnika - Henryk Cebula

Komisja Rewizyjna:

1. Przewodniczący - Marek Stanek
2. Sekretarz - Zdzisław Rudziński
3. Członek - Jerzy Gajos

Pozostali czlonkowie OSP Zagajówek:

1. Wiesław Matuszczyk
2. Tadeusz Żuber
3. Kazimierz Kwiecień
4. Józef Matyjas
5. Marian Matuszczyk
6. Ryszard Matuszczyk
7. Krzysztof Stanek
8. Tadeusz Matuszczyk
9. Zbigniew Panek
10. Antoni Michno
11. Włodzimierz Klamka
12. Józef Zieliński
13. Mateusz Panek
14. Adam Żuber
15. Marcin Panek
16. Paweł Zieliński
17. Michał Cebula
18. Adrian Żuber
19. Maciej Cebula
20. Mariusz Gajos
21. Piotr Rudziński
22. Tadeusz Gajos
23. Karol Stanek
24. Adam Matuszczyk
25. Przemysław Matuszczyk
26. Kamil Bębenek
27. Bogdan Paluch
28. Grzegorz Kaszuba
29. Karol Gręda
30. Piotr Widmański
31. Paweł Matuszczyk

Członkowie honorowi:

1. Tadeusz Żuber
2. Prezes honorowy - Henryk Żuber

zdj

Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Zagajówku została założona w 1960 roku, założycielami byli mieszkańcy.
Jednostka liczyła wówczas 16 członków czynnych i 6 członków popierających. Borykała się z różnorakimi trudnościami tj. brakiem niezbędnego sprzętu pożarniczego. Mimo tego drużyna wielokrotnie brała udział w akcjach gaszenia pożarów jak również w zawodach sportowo-pożarniczych, w których wykazywała się dobrym wyszkoleniem.
We własnym zakresie organizowano środki finansowe na zakup brakujących mundurów. W 1976 r. nastąpił częściowy rozłam w jednostce.  Z piastowania stanowiska zrezygnował Henryk Gręda. Brakowało stabilizacji w kierowaniu jednostką, wielokrotnie zmieniał się również zarząd jednostki. Ożywienie działalności drużyny nastąpiło po wyborze na prezesa drużyny druha Józefa Grędy i jego zastępcy druha Henryka Żubra. Dzięki ich zaangażowaniu i inicjatywie organizowano zawody strażackie w Zagajówku. Z dochodów uzyskanych z zabaw tanecznych ufundowano sztandar, który został wręczony w rocznicę 25-lecia jednostki. Systematycznie uzupełniano braki w umundurowaniu druhów. Władze doceniły starania jednostki i zaangażowanie. W 1969 r. jednostka otrzymała pierwszą motopompę  M-400 z Komendy Powiatowej PSP, a w 1980 r. motopompę  M-800 POLONIA P. O. 5.
Wraz z postępem czasu jednostka rozwijała się na miarę swoich możliwości. W 1978 r. została założona Młodzieżowa Drużyna Chłopców (12-15 lat) przez druha Henryka Żubra. Drużyna odnosiła liczne sukcesy w zawodach pożarniczo-sportowych, stając raz po raz na pierwszym miejscu na podium, przechodząc kolejne etapy, aż do szczebla wojewódzkiego.
Na przestrzeni lat drużyna nadal funkcjonowała działając aktywnie i pozyskując nowych członków. Równie często zajmowała szczytne miejsca na podium dzięki dobremu przygotowaniu technicznemu jak i zgraniu drużynowemu.  To właśnie drużyna OSP Zagajówek wprowadziła nowy rekord czasowy 39 sekund w kategorii ,,Bojówka”, których po dziś dzień nie pobiła żadna inna drużyna z terenu Gminy Michałów. Dodatkowym zdarzeniem do poszczycenia stał się fakt, iż druh Marcin Panek został laureatem plebiscytu na Najpopularniejszego Strażaka w Powiecie Pińczowskim w 2008 r.
Aktualnie jednostka OSP Zagajówek liczy 31 członków aktywnych.
Obecnie siedzibą OSP Zagajówek jest remiza strażacka mieszcząca się w tymże sołectwie. Budynek powstał w ramach czynności społecznych mieszkańców wsi Zagajówek. Dzięki ofiarności mieszkańców na przestrzeni lat budynek był odnawiany i modernizowany w zależności od potrzeb jednostki OSP. W miarę upływu czasu został wyremontowany garaż oraz wieża do suszenia węży, które przeznaczono na magazynowanie sprzętu strażackiego. W tamtym czasie przewidziano również pomieszczenie kuchenne dla działającego Koła Gospodyń Wiejskich w Zagajówku, które w obecnym czasie wyremontowano. W latach 80 ubiegłego wieku wybudowano kolejną część remizy dzięki  środkom pochodzących z Urzędu Gminy Michałów. Wiele prac zostało wykonanych w ramach czynu społecznego. Dalsze renowacje budynku, dzięki pomocy sołtysa Antoniego Michno, przebiegały w rewelacyjnym tempie. Nikt z pomagających przy remoncie nie szczędził sił i chęci. W taki sposób uzyskano zadowalający stan budynku, mimo iż wymaga on jeszcze nakładów. Mamy jednak wielką nadzieję, że przy dotychczasowym zaangażowaniu ludzi sprawy potoczą się pozytywnie.
Należy wspomnieć, iż sołectwo Zagajówek liczy zaledwie 45 numerów budynków mieszkalnych. Mimo to ludzie mieszkający w sołectwie czynnie wspierają OSP, każdy czuje się osobiście odpowiedzialny za sukcesy drużyny strażackiej. Mieszkańcy wiele potrafią zdziałać w czynach społecznych. Z honorem Drużyna OSP Zagajówek reprezentuje sołectwo i gminę na różnych uroczystościach.