Strażacy ćwiczą - BRZEŚCIE 2013.

cwiczenia brzescie 2013.1W dniu 26 września 2013 r. od godzin rannych rozpoczęły się ćwiczenia powiatowe zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie. W ćwiczeniach oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie doskonalili swoje umiejętności strażacy z kilku jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu pińczowskiego oraz służby współdziałające Pogotowie Ratunkowe i Policja.

cwiczenia brzescie 2013.1Zgodnie z opracowanym scenariuszem, doszło do wybuchu gazu propan-butan w budynku Szkoły Podstawowej w Brześciu, który spowodował częściowe uszkodzenie budynku oraz klatki schodowej, powodując obrażenia u 7 uczniów którzy znaleźli się pod gruzami. Kolejnych 10  uczniów znajdujących się na I piętrze budynku zostało odciętych od wyjścia ewakuacyjnego. Pozostali uczniowie oraz nauczyciele pod kierownictwem dyrektora szkoły zostali ewakuowali w bezpieczne miejsce.

cwiczenia brzescie 2013.7

W czasie gdy służby ratownicze prowadziły działania na terenie szkoły, do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Pińczowie napłynęło zgłoszenie o pożarze kompleksu leśnego w miejscowości Brzeście, rozprzestrzeniającego się w kierunku miejscowości Szczypiec. Z uwagi na silny wiatr, pożar szybko się rozprzestrzeniał. Sytuacja ta wymagała przegrupowania biorących udział w działaniach ratowniczych jednostek oraz zadysponowania dodatkowych sił ratowniczych.

cwiczenia brzescie 2013.5
Kolejnym epizodem jaki uwzględniono w scenariuszu ćwiczeń było wpadnięcie do studni młodego chłopca. Wymagało to kolejnego, szybkiego przegrupowania służb ratowniczych i wykorzystania specjalistycznego sprzętu w tym m.in. tzw. trójnogu ułatwiającego wydobycie uwięzionego.

cwiczenia brzescie 2013.4

Osoba uwięziona była przytomna i uskarżała się na ból głowy oraz ból kręgosłupa w części lędźwiowej.

cwiczenia brzescie 2013.2
Ze względu na ilość poszkodowanych osób oraz trudności z dotarciem do osób poszkodowanych, na miejsce prowadzonych działań  zadysponowana została grupa operacyjna z Komendy Powiatowej PSP, a następnie na wniosek kierującego działaniami ratowniczo-gaśniczymi powołano Sztab akcji w skład którego weszli m.in. oficerowie Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, oraz przedstawiciele Policji, Pogotowia Ratunkowego, gminnego i powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

cwiczenia brzescie 2013.3
Zadania postawione w scenariuszu ćwiczeń dla służb ratowniczych były trudne i wymagały dużych umiejętności oraz zaangażowania ze strony ćwiczących. Użyto do działań znacznej ilości sprzętu specjalistycznego w tym m.in. kamery termowizyjnej, bez którego szybkie niesienie pomocy osobom poszkodowanym byłoby niemożliwe.
Ćwiczenia obserwowane były i oceniane przez przedstawiciela Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego oraz przez zespół oceniający składający się z oficerów PSP z powiatów ościennych. Wypracowane wnioski                            i spostrzeżenia stanowić będą doskonały materiał umożliwiający sprawne prowadzenie działań ratowniczych i współdziałanie poszczególnych służb na wypadek zaistnienia faktycznych zdarzeń.

cwiczenia brzescie 2013.6
Wstępnego podsumowania ćwiczeń po ich zakończeniu w obecności wszystkich ćwiczących dokonał komendant powiatowy PSP w Pińczowie bryg. Władysław Węgrzynowicz, który podziękował za udział i zaangażowanie w realizację założonych w scenariuszu ćwiczeń celów. Podziękowania i słowa uznania dla ćwiczących płynęły również z ust przedstawiciela Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Pawła Górniaka – Naczelnika Wydziału Operacyjnego oraz Starosty Pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego i  Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka.

Źródło: www.psppinczow.pl
Tekst: st. kpt. Tadeusz Pasternak, Zdjęcia: KP PSP Pińczów