"Pełczyszczanie" na XVIII Regionalnym Spotkaniu Zespołów Artystycznych OSP

Opatów był gospodarzem 18. Regionalnych Spotkań Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych 2013. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie.

W Opatowskim Ośrodku Kultury publiczność została powitana przez Opatowską Orkiestrę Dętą imienia Józefa Grudnia działającą przy Opatowskim Ośrodku Kultury. Hymn Związku OSP RP wykonali wspólnie: Orkiestra OSP Krasocin oraz Zespół Teatralno-Obrzędowy „Strefień” z Jurkowic. Trębacze Opatowskiej Orkiestry Dętej im. J. Grudnia zagrali Hejnał Opatowa. Opatowska Kapela Biesiadna na powitanie wykonała utwór Aleksandry Gromek-Gadkowskiej i Józefa Grudnia zatytułowany „Moje miasto”. W punkcie gospodarze gościom zaprezentowano skrócony program słowno muzyczny „Ta co nie zginęła” przygotowywany przez instruktorów Edytę Gwoździk, Dorotę Jopek, Magdalenę Szemraj, Romana Dulnego i Pawła Żardeckiego z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

W tegorocznych prezentacjach wystąpili: Zespół Sceniczno-Wokalny „Iskierki” z Czermina, Zespół Regionalny „Jaworze”, Zespół Śpiewaczy „Korniczanka” z Kornicy, Zespół Wokalny „Pełczyszczanie” z Pełczysk, Zespół Pieśni i Tańca „Przewrotniacy”. Podczas przeglądu gospodarzy reprezentowały: „Opatowska Kapela Biesiadna”, oraz Zespół Teatralno- Obrzędowy „Strefień” z Jurkowic z fragmentem „Wesela Świętokrzyskiego”.

Gościnnie wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin z towarzyszeniem grupy tanecznej mażoretek „Aplauz”, Opatowska Orkiestra Dęta im. Józefa Grudnia, a także Dziecięcy Zespół Taneczny „Zez” z Jastrzębia-Zdroju, który zaprezentował się w kilku odsłonach. Najmłodsi uczestnicy uroczystości swoim wdziękiem, przepięknymi strojami oraz ciekawą choreografią wzbudzili szczególną sympatię publiczności.

Na zakończenie wręczono odznaczenia Związku OSP RP działaczom Kultury, dyplomy za udział i upominki zespołom uczestniczącym w przeglądzie. Podziękowania odebrali także działacze na rzecz amatorskiego ruchu artystycznego oraz gospodarze spotkania.

18. Regionalnym Spotkaniom towarzyszyła wystawa rękodzieła ze słomy autorstwa pana Kusia. Publiczność mogła również zakupić krówki wyprodukowane przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską Opatów.

Organizatorami imprezy byli: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Opatowski Ośrodek Kultury, Zespół Teatralno-Obrzędowy „Strefień” z Jurkowic.

Żródło: www.echodnia.eu
Zdjęcia: www.echodnia.eu